Jak a proč se nejlépe starat o svíčky

Pro všechny svíčky na světě

Knot Udržujte knoty krátké. Co nejkratší. 4–5 mm max. Svíčka bude mít lepší plamen a do vzduchu se nedostanou zbytečné škodliviny navíc. Pomoci si můžete kratiknotem, to jsou speciální nůžky, na kterých odstřižený knot zůstane — u klasických hrozí spadnutí do svíčky, a pak to, prosím, vylovte. Ale nejlépe to poznáte odlomením prsty - ohořelá část vám zůstane v ruce, ta, co má zůstat, zůstane.

Délka hoření Žádná svíčka nemá hořet déle než 4 hodiny a po každém zapálení vyvětrejte. Opět — zbytečné škodliviny, knot nebude stabilní a bude snadněji pouštět saze a kratší životnost svíčky. Před dalším zapálením stejné svíčky jí nechte aspoň 2 hodiny na vychladnutí.

Konec hoření Svíčku nesfoukávejte. Jasně, ty narozeninový jednou za rok ano, ale jinak ne. Kromě silného kouře si do vzduchu či do skla/keramiky nafoukáte saze. To nechcete. Používejte zhášedlo, zhášecí kleště nebo knot namočte vhodným nástrojem do vosku a pak hned vytáhněte zpět nad hladinu. (Pokud jste moje babička z Mělníka, můžete svíčku zhášet prstama, jinak ne.)

Dozor Nenechávejte svíčky samotné, ale ani je nenechávejte s dětmi a zvířaty. Můžu vám vysvětlit proč, ale připadalo by mi, že sebe i vás ztrapňuju.

Podklad Každá volně stojící svíčka pod sebou má mít dobrý, nehořlavý podklad. Kvůli bezpečnosti a kvůli odkapávajícímu vosku. Svíčky ve skle a keramice nepokládejte na povrch, který se snadno rozpálí (kov, sklo). Teplo pak půjde zpět do svíčky a ta může explodovat.

 

Sklo a keramika

První zapálení Při prvním zapálení musíte svíčku nechat rozhořet po celém povrchu. Svíčka má paměť (zní to ezotericky, ale není) a na příště už se nikdy nerozhoří až do úplného kraje, tve svíčce vám zůstane takový nevyhořelý tunel a to je škoda. Trvá to hodinu až dvě (orientačně je to 1 hodina na každý 2,5 cm v průměru), takže první hoření nedělejte na rychlé očuchání a rychlé zhashnutí. Pokud se svíčce nedaří rozhořet se až ke kraji nádoby ani po několika hodinách, můžete jí pomoct zabalením do alobalu. Při dalších zapáleních už to nutné není.

Dohoření Svíčky ve skle a keramice nenechávejte dohořet až na úplné dno. Dáváme do nich samozřejmě pojistku, ale doporučený konec takové svíčky je necelý centimetr ode dna. Je to kvůli tomu, aby se spodní část nádoby nerozžhavila a nepraskla.